
Proef begonnen met poeptransplantatie bij MS-patiënten
Tien mensen met MS doen mee aan een proef met poeptransplantatie van het Universitair Medisch Centrum (UMC) Amsterdam. Het gaat om een vooronderzoek op kleine schaal, een zogeheten ‘pilot’. Die is bedoeld om een eerste beeld te krijgen van de mogelijke heilzaamheid voor MS-patiënten van inbreng van poep van gezonde mensen. Na goed resultaat van deze proef is een onderzoek op grotere schaal mogelijk.

Er zijn aanwijzingen dat door de bacteriesamenstelling in de darmen van een ziek mens te vervangen door die van een gezonde donor, een ontstekingsreactie elders in het lichaam gunstig is te beïnvloeden. Dit procedé is eerder al bij andere ziekten met succes uitgeprobeerd.
Het vooronderzoek is bedoeld om een eerste nauwkeurige registratie te krijgen van de effecten van deze behandeling bij mensen met MS. Daarbij gaat het nu nog vooral om de veiligheid en uitvoerbaarheid van deze Fecale Microbiota Transplantatie (FMT), zoals de officiële term is.
Aanvankelijk zou Amsterdam daar in voorjaar 2020 al mee begonnen zijn, maar de uitbraak van het coronavirus heeft dit verhinderd. De Amsterdamse proef is uiteindelijk op 13 oktober 2021 echt van start gegaan. Het project staat onder leiding van de neuroloog dr. Bob van Oosten. Hij werkt hiervoor nauw samen met de arts-onderzoekers Rogier Ooijevaar en Tess van Rossen.
Ze verwachten in de eerste helft van 2022 met de resultaten te komen. Voor dit eerste onderzoek is € 60.000 subsidie verkregen van de Stichting MS Research. Meer informatie over dit project en hoe de poeptransplantatie werkt is te lezen in het bijgevoegde nieuwsbericht van UMC Amsterdam en in eerdere berichtgevingen – zie de bronnen hieronder.
Ook voor NMO
Dr. Bob van Oosten is verbonden aan het MS-centrum Amsterdam en bestuurslid van de MS-werkgroep van de Nederlandse Vereniging voor NeurologieLeer van het centraal, perifeer en autonoom zenuwstelsel. Neurologie is de kennis van de somatische ziekten van het zenuwstelsel en hun behandeling. Meer... (NVN). Hij is onder meer nauw betrokken bij recente ontwikkelingen voor de ziekte met de afkorting NMO(SD)NMO(SD) staat voor Neuromyelitis Optica (Spectrum Disorder). NMO(SD) is een auto-immuunziekte waarbij ontstekingen in het centrale zenuwstelsel voorkomen. Deze ontstekingen ontstaan met name in de oogzenuw (neuritis optica) en in het ruggenmerg (myelitis transversa). Hoewel er ook in de hersenen ontstekingen kunnen ontstaan, zijn deze toch anders dan die worden gevonden bij MS. NMO(SD) onderscheidt zich van MS o.a. door het voorkomen van autoantistoffen tegen aquaporine-4 (AQP4) in het bloed van patiënten met NMO (ca. 70% van de NMO-patiënten is anti-AQP4-positief). Het eiwit AQP4 vormt waterkanaaltjes die o.a. voorkomen in astrocyten in het centrale zenuwstelsel. Spectrum disorder, ook wel overlapsyndroom, betekent dat een ruggenmerg- en oogzenuwontsteking zowel afzonderlijk als gelijk kunnen optreden om de diagnose NMO(SD) te kunnen stellen. Meer.... Dit is een auto-immuunziekte die op sommige punten grote gelijkenis heeft met MS.
Lees hierover msweb.nl/magazine/ms-zien-2021-3/strijdplan-tegen-ver-familielid-van-ms/ . Op de vraag of het denkbaar is dat poeptransplantatie ook van nut kan zijn bij mensen met NMO, mailt hij meteen terug: ”Zeker!”.
Bronnen onder meer:
– Pilot poeptransplantaties bij MS gestart
– msweb.nl/actueel/dossiers/corona/stagnatie-msonderzoek/
– www.msweb.nl/actueel/nieuws/poeptransplantatie-ms-centrum-amsterdam/
– www.vumc.nl/nieuws/nieuwsdetail/poeptransplantatie-bij-ms-vies-nee-hoor.htm
– msresearch.nl/ms-onderzoek/onderzoek/poeptransplantatie-bij-ms/
– msresearch.nl/nieuws/de-poeptransplantatie-straks-ook-voor-ms-patienten/
Hallo, mocht er nog een plaats over zijn? Wil ik mij graag aanmelden. Ik heb rr ms.
Hallo,
Liever gisteren dan vandaag geef ik me op voor dit onderzoek. MS secundair progressief is mijn diagnose.
Met vriendelijke groet,
Yolande Brinkley